دعای عظم البلا صبح روشن :: چرا دعای فرج ،همان فرج است
مباحث مهدویت
صبح روشن

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ

دوستان من

مهدویت امام زمان (عج)

حجاب یعنی لبیک یا فاطمه الزهـــــــرا


حدیثی که حضرت صاحب (عجل الله تعالی فرجه الشریف)می فرمایند:

 

"اکثروا بتعجیل الفرج فان ذلک فرجکم" برای تعجیل در فرج زیاد دعا کنید که این کار خود فرج شماست .

دعا بدون عمل فایده ندارد.یعنی اگر کسی برای فرج امام زمان (ع)دعا می کند ،باید برای فرج ایشان تلاش نیز بکند و به تناسب توان خود قدم های موثر و مفیدی برای رفع موانع ظهور و تبلیغ و شناساندن حضرت به دیگران انجام دهدو ضمنا" روح انتظار را و به خصوص روح "خدمت در انتظار "را بر خود حاکم کند.چنین شخصی خود به خود در مسیر همان اصلاحاتی که حضرت قرار است برای آن تشریف بیاورند قرار گرفته است و عملا" به مصلح جهانی پیوسته است.

با حاکمیت چنین روحی خود به خود اصلاحات مادی و معنوی آغاز می شود و این خود فرجی نسبی و از سنخ همان زیبایی هایی است که حضرت به ارمغان می آورند.در واقع کسی که با پشتوانه روح انتظار ، برای تعجیل فرج برای امام زمان (ع) دعا می کند ، چون دعای او از چنین  پشتوانه مهمی برخوردار است ، همین دعا او را به حرکت عمیق تر در جریان خدمت در انتظار می کشاند و همین یعنی فرج و اصلاحات حقیقی .

به عبارت دیگر روح انتظار و روح خدمت در انتظار از انسان یک مصلح می سازد که با مصلح جهانی شباهت و سنخیت پیدا می کند . با اوکاری می کند که در هر کجا باشد ، منشاء خدمات ، اصلاحات و پیشرفت های مادی و معنوی می شود و در هر کجا هست ، وجودی مبارک دارد.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که دعای حقیقی که همان دعای از صمیم قلب و همراه  با آمادگی و عمل برای ظهور است ، نقش اساسی و کلیدی در فرج امام زمان (ع) دارد. اگر هر یک از ما تلاش کند که دعا گوی حقیقی حضرت باشد به یقین کمک بزرگی به ظهور حضرت کرده است و به عبارت دیگر هر قدر تعداد دعا گویان بیشتر شود به ظهور نزدیک تر می شود.

امام زمان (ع ) دستور داده اند که هر کس از ما برای ظهور ایشان دعا کنیم ، پس ما نیز موظفیم امر ایشان را اطاعت نماییم و خود را به عنوان یک دعا گو بسازیم .اگر چنین کردیم و با اضطرار یک مصیبت زده که بار سنگین دوری امام و پدرش را به دوش می کشد ، عاجزانه به درگاه الهی دعا کردیم و ناله و ندبه سر دادیم بدون شک خداوند دعای ما را اجابت خواهد کرد و موانع ظهوربه طور چشم گیر و با سرعت برداشته خواهد شد .

امام صادق (ع) درباره تاثیر دعای حقیقی در فرج امام زمان (ع) چنین می فرمایند:

"خداوند به حضرت ابراهیم (ع) وحی فرستاد که به زودی فرزندی برای تو متولد خواهد شد، ابراهیم به همسرش (ساره )خبرداد.ساره گفت : من پیر زن هستم . با این وصف خداوند به ابراهیم گفت : که ساره به زودی فرزند می آورد واولادش(بنی اسراییل )چهار صدسال گرفتار خواهد شد ، چون گرفتاری بنی اسراییل به طول انجامید ، چهل صبح رو به درگاه الهی آورده ، به گریه و زاری پرداختند .خداوند به موسی و هارون وحی فرستاد که آن ها را از شر فرعون نجات دهد و صدو هفتاد سال از چهار صد سال گرفتاری آن ها را برداشت ."

سپس امام صادق (ع) فرمودند :

"همچنین شما هم اگر مثل بنی اسراییل به درگاه خداوند به گریه و زاری بپردازید ، خداوند فرج ما را نزدیک خواهد کرد .اما اگر چنین نباشید ، این سختی تا پایان مدتش ادامه خواهد داشت ."

 

 هر چه هست از قامت ناساز بی اندام ماست

                                                 ورنه تشریف تو بر بالای کس کوتاه نیست

این همه ناقابلی از ذات خود داریم ما

                                             ورنه منع و بخل و کوتاهی در آن درگاه نیست

بدون نظر

| 11:57 - جمعه بیست و ششم دی 1393